19.07.2024
II. Sienas jeb decentralizētie rekuperatori
Lai veiktu gaisa apmaiņu, izmantojot tai speciālas iekārtas, ne vienmēr ir nepieciešams uzstādīt centralizētu rekuperatoru ar sarežģītu cauruļvadu sistēmu. To ir iespējams veikt arī ar mazākām iekārtām, kas pievada gaisu kokrētai telpai - decentralizētiem jeb sienas rekuperatoriem. Atšķirībā no ventilatoriem, tie darbojas abos virzienos, kā arī ir aprīkoti ar keramisku siltummaini. Tā uzdevums - palīdzēt saglabāt telpas temperatūru ventilācijas procesa laikā (siltumu ziemas laikā, vēsumu - vasaras laikā), kas nebūtu iespējams, veicot telpas dabisko ventilāciju.
Galvenā decentralizēto rekuperatoru priekšrocība ir to vienkāršā uzstādīšana un lietošana. Tās uzstādīšana sevī parasti ietver iekārtas ievietošanu tai paredzētā atvērumā, iekštelpu plāksnes un āra aizsargrestes piestiprināšanu pie attiecīgām sienām, kā arī rekuperatora pieslēgšanu pie elektrības. Šis process neaizņem daudz laika, bieži ir pa spēkam pašam klientam, kā arī padara tos īpaši piemērotus ēku renovācijai, kur centralizētas ventiekārtas izvadus nav iespējams izbūvēt. To vadība arī nav sarežģīta - lielākajai daļai iekārtu to veic ar vienkāršā slēdža palīdzību vai ar vadības pulti, kurā atliek tikai izvēlēties vēlamo ātrumu vai darbības režīmu. Dažas no iekārtām iespējams arī vadīt, izmantojot mobilo aplikāciju (rekuperatoriem ar WiFi vadību). Sienas rekuperatori ir arī daudz lētāki par centralizētām rekuperācijas iekārtām, gan iegādē, gan uzstādīšanā.
Neskatoties uz šīm priekšrocībām, ir jāņem vērā, ka gaisa apmaiņas daudzumus, ko šāda iekārta spēj veikt ir ierobežots un ka to efektivitāte ir zemāka, kā centralizētai rekuperācijas sistēmai, kuras izvēlē tiek ņemti vērā tieši telpas gaisa apmaiņas parametri. Jāņem arī vērā šo iekārtu darbības princips - ar dažiem izņēmumiem, tās ir viencauruļu iekārtas ar mainīgu darbības virzienu. Lielākajā daļā gadījumu tam ir minimāla ietekme, bet lielākām telpām tas var nozīmēt pastāvīgu, bet ne nepārtrauktu gaisa apmaiņu. Šī probēma gan ir vienkārši risināma, uzstādot otru iekārtu un iestatot tās pastāvīgai gaisa pieplūdei un nosūcei attiecīgi.
Nākamajā rakstā mēs apskatīsim centralizētas gaisa apmaiņas iekārtas, to veidus, priekšrocības un trūkumus.
Atgriezties pie jaunumiem