6.06.2024
V. PV2Heat - Secinājumi un ieteikumi
Iepriekšējā rakstu sērijā mēs apskatijām vairākas PV2Heat iekārtas, kuras tiek izmantotas saules elektroenerģijas pārveidošanai siltumā, karstā ūdens sagatavošanai vai arī apkures atbalstam. Šajā rakstā mūsu mērķis ir atgriezties pie šiem trijiem iekārtu veidiem un veikt secinājumus ar mērķi dot skaidrību, kura no šīm iekārtām būtu jums vispiemērotākā.
- PV karstā ūdens boileri šajā ziņā ir visvienkāršāk apskatāmi - PV boileris ļauj izmantot saules enerģiju karstajam ūdenim vistiešākajā veidā, pieslēdzot saules paneļus pie paša boilera, bez papildus saules paneļu sistēmas elementu pieslēguma. Šādu sistēmu privātmājai vai vasarnīcai nav nepieciešams reģistrēt un kopumā var uzstādīt arī paša spēkiem. Tās lielākais trūkums - šī saules paneļu sistēma ir izmantojama tikai PV boilera uzsildei.
- Mazliet plašāk modulējama sistēma var tikt panākta, izmantojot saules jeb PV sildelementu. Tie ir pieejami divos variantos, vienkāršākais no kuriem ietver sildlementu, kurš tiek ieskrūvēts boilerī vai akumulācijas tvertnē un pie kura, līdzīgi kā PV boilerim, tiek veikts tiešs saules paneļu sistēmas pieslēgums (šādai sistēmai piemīt tās pat priekšrocības un trūkumi kas ir sastopami PV boileriem, bet ar iespēju pielāgot sistēmas jaudu un sagatavojamā karstā ūdens daudzumu). Otrs PV sildelementa variants tiek pieslēgts jau pie esošas saules paneļu sistēmas, kur tas tie barots no saules enerģijas kā citas elektroietaises ēkā, vai arī, izmantojot sildelementam paredzētu patērētās enerģijas datu skaitītāju, patērē tikai lieko vai konkrēti iestatītu saules enerģijas daudzumu, ļāujot paaugstināt esošās saules paneļu sistēmas efektivitāti.
- Saules sildītāju vadības elementi un off-grid invertori paļaujas jau uz gatavu saules paneļu sistēmu un iegādātu karstā ūdens sagatavošanas avotu - ražotāja atbalstītu sildelementu vai karstā ūdens boileri, kas to pieskaņošanu sistēmai un montāžu padara mazliet sarežģītāku kā citām sistēmām (un līdzīgi kā PV sildelementam, sistēmas darbībai ir nepieciešams atsevišķs boileris vai multifunkcionālā, vai akumulācijas tvertne, kā arī esoša saules paneļu sistēma). Tai pat laikā vadības ierīces izmantošana specializēta sildelementa vietā būtu izdevīgāka, ja izmantojamās saules enerģijas daudzums ir pietiekami liels vairāku sildelementu darbībai vai arī tās novadīšanai citu apsildes avotu darbināšanai (off-grid invertora gadījumā - kopumā citu elektroierīču darbināšanai vai uzlādei, ja tās var izmantot modificēta sinusa maiņstrāvu).
Kā redzams, katrai no šīm iekārtām ir savas priekšrocības un trūkumi, kas ir vairāk saistīti ar enerģijas pārvades veidu un sistēmas izmantošanu kā ar pašu iekārtu. Balstoties no tā ir iespējams apzināt, kura no šīm iekārtām ir vispiemērotākā jūsu mājoklim. Piemēram, vasarnīcai bez pastāvīga elektropieslēguma pilnībā pietiktu ar nelielu saules paneļu sistēmu uz jumta, kas ir paredzēta tikai neliela off-grid boilera apsildei. Turpretim industriālai ēkai ar plaša tilpuma akumulācijas tvertni un jau esošu saules paneļu sistēmu izdevīgi būtu pieslēgt vairākus 3 kW sildelementus pie to vadības elementa, šādi ne tikai uzsildot tajā esošo ūdeni, bet arī iegūstot noslāņošanās efektu (atkarībā no iestatītā enerģijas pārvades režīma).
Jeb, citiem vārdiem sakot, katrai PV2Heat sistēmām ir savs pielietojums, kas to padarīs piemērotu gandrīz jebkuram mājoklim, pat ja tam vēl nav saules paneļu.
Atgriezties pie jaunumiem